• Posadziliśmy już 10 140 drzew • Trwa promocja - wszystkie zamówienia dziś z dostawą za 0 zł • 

Pierwsze 100 dni tree rebel – nasze wtopy i sukcesy
10.jpg

Był sierpień 2019 roku kiedy lasy Amazonii trawione były przez serię tysięcy pożarów o niespotykanym nasileniu. Wydarzenia te skłoniły nas do refleksji i sprawdzenia w jakim stanie jest nasza planeta jeśli chodzi o poziom zalesienia. Wniosek? Niezbyt optymistyczny. Co prawda niektóre państwa intensywnie od lat zwiększają zalesienie (np. państwa skandynawskie, Chiny), ale całościowy bilans „zieleni” jest niestety ujemny. W XXI wieku nadal nie umiemy jako ludzkość zadbać o to, aby więcej drzew było sadzonych niż wycinanych lub niszczonych przez kataklizmy. Co roku z powierzchni ziemi znika „las” o powierzchni 1/4 Polski. Co roku. Długo zastanawialiśmy się nad tym w jaki sposób możemy zachęcić inne osoby do zrobienia czegoś razem w tym temacie. Ostatecznie postawiliśmy na bardzo prosty pomysł stworzenia firmy sadzącej drzewa, która finansuje akcje sadzenia drzew poprzez sprzedaż… ekologicznych ubrań. Za każdą sprzedaną rzecz sadzimy 10 drzew. To nasza obietnica. Jak wyglądało pierwsze 100 dni naszego projektu? Oto podsumowanie.

Niełatwy start w cieniu koronawirusa.

Projekt tree rebel został uruchomiony 1 marca 2020 roku. Kilka tygodni później w Polsce został ogłoszony stan epidemii. Z tego też powodu zostaliśmy zmuszeni do zmiany części naszych planów. Odwołaliśmy nasz udział w Targach Rzeczy Ładnych EKO w Warszawie, akcję sadzenia drzew z okazji pierwszego dnia wiosny, publikację filmu promocyjnego czy też sesję zdjęciową w lesie. Nasze działania skupiły się głównie wokół aktywności on-line (strona internetowa sklepu, Instagram oraz Facebook). Łatwo nie było, ale my nie mamy w naturze narzekać więc skupimy na tych dobrych stronach koronawirusa (a takowe o dziwo istnieją – jedną z nich jest to, że globalnie emisja CO2 spadła o ponad 15%!). W każdym razie, najbardziej lubianym postem w social mediach okazało się być zdjęcie nawiązujące do aktualnie panującej sytuacji „społecznego dystansu”. Post stał się viralem. Dotarł do ponad 40 tysięcy odbiorców i dostał grubo ponad 2,5 tysiąca like’ów.

Post tree rebel z Facebooka
Nasz najbardziej popularny post na FB

Przeciętnie, sadzimy 1 drzewo co 6 godzin! Od Polski po Amazonię.

Podstawowym celem działania tree rebel jest sadzenie drzew. Działamy w modelu „for profit”. Dochód ze sprzedaży koszulek umożliwia nam realizację naszej wizji. Sadzenie drzew kosztuje, ponieważ trzeba sfinansować m.in. sadzonki, ziemię oraz pracę ludzką. Aby nasza akcja nie była „jednorazowa” chcemy mieć relatywnie stabilne źródło dochodu. Dokładne informacje o tym jak podchodzimy do kwestii sadzenia drzew można znaleźć na stronie zachęcającej do sadzenia drzew z nami  oraz na stronie z odpowiedziami na najczęstsze pytania jakie otrzymujemy. Realizacja naszych działań nie byłaby możliwa gdyby nie współpraca z czołowymi organizacjami ekologicznymi w Polsce i na świecie. Bardzo dziękujemy Klubowi Gaja za dotychczasową współpracę i posadzenie w kwietniu w naszym imieniu 130 drzew. Coraz śmielej współpracujemy także m.in. z One Tree Planeted (z nimi póki co posadziliśmy 80 drzew w takich miejscach jak Australia czy też Amazonia. Łącznie do tej pory zebraliśmy finansowanie na posadzenie 400 drzew!! Jesteśmy z tego bardzo dumni i dziękujemy wszystkim, który zdecydowali się wesprzeć projekt tree rebel zakupem koszulki. Ten wynik oznacza, że przeciętnie sadzimy 1 drzewo co 6 godzin ;-)

Często pytacie nas dlaczego sadzimy drzewa również poza Polską. Uważamy, że kryzys klimatyczny ma globalny charakter i dlatego nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do naszego krajowego podwórka. Jedno drzewo posadzone w Etiopii czy Senegalu jest według nas tak samo warte działania jak jedno drzewo posadzone pod Warszawą. Co więcej, w biedniejszych krajach niż Polska sadzenie drzew bardzo często jest sposobem na zapewnienie pracy i utrzymania najbiedniejszym obywatelom. Pomagamy wobec tego w dwóch wymiarach – środowiskowym i społecznym.

Akcja sadzenia drzew z Klubem Gaja
Akcja sadzenia drzew w ośrodku Arkonika
Do tej pory zebraliśmy finansowanie na posadzenie 400 drzew!

Co nam się nie udało i co chcielibyśmy poprawić?

Jak to zwykle w życiu bywa, nie wszystko wychodzi zgodnie z planem. W naszym przypadku zdecydowanie nie mieliśmy szczęścia w kwestii momentu uruchomienia projektu tree rebel. Został on uruchomiony 1 marca 2020 roku czyli w przededniu światowej pandemii koronawirusa, która zdarza się podobno raz na sto lat. Moment uruchomienia zdecydowanie nie był zbyt fortunny. Z wiadomych względów temat ochrony środowiska zszedł przez pewien czas na dalszy plan, a dodatkowo większość z nas była zajęta zupełnie innymi sprawami niż zakup odzieży. Obiecujemy, że jak będziemy uruchamiać w przyszłość jakiś nowy projekt to damy Wam znać z wyprzedzeniem ;-)

Druga kwestia, która nas zaskoczyła to.... ilość czasu jaki należy poświęcić na prowadzenie profili na portalach social media w sposób profesjonalny (przynajmniej mamy nadzieję, że tak wyglądają ;-)) Nie sądziliśmy, że prowadzenie profilu na Instagramie i Facebooku będzie wymagać od nad tylu analiz, przygotowań, mikrodecyzji i przede wszystkim naszego czasu. Na szczęście robimy postępy i widzimy światełko w tunelu. Można powiedzieć, że z dnia na dzień idzie nam coraz lepiej i coraz mniej czasu spędzamy w przestrzeni stricte wirtualnej.

Jakie mamy plany na przyszłość?

Naszą przyszłość planujemy z pokorą. To główna lekcja jaką wyciągnęliśmy z czasu pierwszej fali epidemii koronawirusa. Pokora nie oznacza jednakże, że nie chcemy się rozwijać. Mamy sporo nowych pomysłów, które zamierzamy w najbliższym czasie. Możecie się spodziewać poszerzenia naszej kolekcji. Pojawią się nowe, fajne kroje zarówno koszulek, jak i bluz. To wszystko po to, aby napędzać jeszcze mocniej akcje sadzenia drzew. Mamy ich już 400, a do końca roku marzy nam się przekroczenie magicznej bariery 1 000 drzew. Nasza nowa kolekcja ma w tym pomóc. Szczegóły już wkrótce.

Konsekwentnie rozwijamy również najważniejszą odnogę naszej działalności czyli akcje sadzenia drzew. Zależy nam na tym, aby każdy kto zaufa tree rebel miał gwarancję tego, że jego drzewa rzeczywiście zostaną zasadzone. Dlatego pracujemy nad specjalnym mechanizmem kodów do śledzenia drzew. Kody pozwolą każdemu sprawdzić gdzie jego lub jej drzewa zostały zasadzone. Szczegóły już wkrótce!

Dziękujemy wszystkim, którzy w mniejszym lub większym stopniu zaangażowali się w projekt tree rebel! W szczególności pragniemy podziękować za zaufanie naszym pierwszym klientom. Bez Was ten projekt nie miałby sensu. Dziękujemy za zaufanie. Mamy nadzieję, że koszulki będą Wam dobrze służyć, a Wasze 10 drzew będzie pomagać naszej planecie przez długie lata! 

Twoja koszulka. Twoje 10 drzew!

Zespół tree rebel

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.