• Posadziliśmy już 10 140 drzew • Trwa promocja z okazji Dnia Ziemi - za każdą kupioną rzecz sadzimy 20 drzew i dostawa za 0 zł • 

Dzień Ziemi - co to za święto?
6.jpg

Promowanie postaw proekologicznych – to główny cel akcji, która odbywa się 22 kwietnia każdego roku. Dzień Ziemi, bo o nim mowa, zna większość z nas. W bieżącym roku poświęcony on będzie „Działaniu na rzecz klimatu”. Skutki zmian klimatu są coraz bardziej dostrzegalne i świat zmienia się na naszych oczach. Tegoroczny Dzień Ziemi ma przypomnieć nam o tym, że mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.

Dzień Ziemi – skąd się wziął i jaka jest jego historia?

Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się 22 kwietnia 1970 roku. Wtedy to w Stanach Zjednoczonych zorganizowano masowe protesty będące wyrazem buntu przeciwko niszczeniu środowiska przez wielkie koncerny i rewolucji przemysłowej. Za bezpośrednią przyczynę i zaczątek działań uznaje się katastrofę ekologiczną, która miała miejsce w USA w 1969 roku. U wybrzeży Kalifornii z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekły wtedy do oceanu miliony litrów ropy. Doprowadziło to do śmierci tysięcy ptaków, ryb i innych morskich zwierząt. Ameryka była wstrząśnięta. Społeczeństwo powiedziało stop.

Spawy w swoje ręce postanowił wziąć jeden z amerykańskich senatorów – Gaylord Nelson. Zaproponował on, aby 22 kwietnia uczynić dniem ogólnokrajowej edukacji ekologicznej. Jego pomysł spotkał się z olbrzymim poparciem wśród innych senatorów. Wielu z nich zaangażowało się w ustanowienie i promocję pierwszego Dnia Ziemi. Politycy, wsłuchując się w głos swoich wyborców, przeprowadzili także szereg reform, które miały na celu ochronę środowiska oraz zagrożonych gatunków. W pierwszych obchodach Dnia Ziemi wzięło udział 20 milionom Amerykanów. Byli to głównie przedstawiciele młodego pokolenia. Demonstracje miały charakter pokojowy i miały okazać poparcie dla reformy ekologicznej.

Dzień Ziemi 2020 – motyw przewodni „Działanie na rzecz klimatu”

Ustanowiony pięćdziesiąt lat temu Dzień Ziemi to idealny moment na to, żeby nagłaśniać globalne problemy naszej planety i domagać się odpowiednich działań ze strony polityków. W 2019 roku motywem przewodnim Dnia Ziemi było hasło „Chrońmy nasze gatunki”. Tegoroczna akcja poświęcona jest „Działaniom na rzecz klimatu”. Zmiany klimatu stanowią jedno z największych wyzwań dla przyszłości ludzkości. Każdy kraj powinien dążyć do tego, aby rozwijać się w sposób zrównoważony, z poszanowaniem tego co najcenniejsze, czyli naszego środowiska.

Organizatorzy Dnia Ziemi zwracają uwagę, że obecnie kluczowe staje się przestrzeganie Porozumienia paryskiego z 2015 roku. Podpisane przez 195 krajów porozumienie to globalny plan działania na rzecz klimatu, który ma chronić naszą planetę przed katastrofalnymi skutkami postępujących zmian klimatu. Zakłada on ograniczenie globalnej emisji gazów cieplarnianych i utrzymania wzrostu średniej temperatury poniżej dwóch stopni Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Pora na Dzień Ziemi przez 365 dni w roku!

Organizacja EarthDay, która odpowiada za koordynację akcji szacuje, że w tym roku o obchody Dnia Ziemi zaangażuje się bagatela 1 miliard osób na całym świecie. To robi wrażenie. Jak podkreślają organizatorzy "Dzień Ziemi 2020 musi stać się historycznym momentem, w którym wszyscy mieszkańcy ziemi stawią czoła kryzysowi klimatycznemu i wspólnie zaczną działać na rzecz poprawy klimatu". Informacje o planowanych akcjach, konferencjach i wydarzeniach można znaleźć na stronie https://www.earthday.org/

Dzień Ziemi to symboliczna data i międzynarodowe święto naszej planety. Przypomina nam o tym, że walka o jej dobro wciąż trwa i każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę. Wszyscy mamy świadomość tego, że Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok, bo tylko w trakcie 365 dni mamy szansę zrobić coś dobrego dla siebie i naszej planety.

Miłego świętowania pięćdziesiątego Dnia Ziemi życzy tree rebel!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.