Za każdy zakup sadzimy 10 drzew • Posadziliśmy już 13 290 drzew

Bawełna Organiczna - 3 powody, dla których warto ją wybrać.
4.jpg

Wśród konsumentów często padają pytania odnośnie zalet i wad bawełny organicznej. Jaka jest różnica pomiędzy bawełną organiczną a standardową? Czy bawełna organiczna jest rzeczywiście eko? Dlaczego warto wybrać bawełnę organiczną skoro z reguły jest droższa od tradycyjnej bawełny? Poznajcie 3 powody dlaczego warto ją wybrać!

POWÓD #1: 100% natury

Bawełna jest najpopularniejszym materiałem odzieżowym na świecie i odpowiada za ponad połowę wszystkich wykorzystywanych włókien. To oznacza spory popyt. Według szacunków rocznie hodowcy tradycyjnej bawełny produkują około 29 milionów ton. To olbrzymie ilości. Aby temu podołać bardzo często stosuje się sztuczne środki. Używa się nadmiernej ilości pestycydów, aby bawełna rosła szybciej. Produkty wytwarzane z tego rodzaju bawełny są zwykle pełne chemikaliów.

Rolnictwo organiczne to takie, w którym stosuje się metody ekologiczne, ekonomiczne i zrównoważone, które nie obejmują chemikaliów i sztucznych nawozów. Używa się naturalnych środków ochrony roślin (np. czosnek, kwas cytrynowy, chili) i nawozów naturalnych (obornika). W porównaniu z tradycyjną bawełną, produkcja bawełny organicznej charakteryzuje się całkowitym zakazem stosowania środków chemii rolnej takich jak pestycydy oraz nawozy sztuczne, dzięki czemu szkodliwość dla środowiska całego cyklu życia produktu zmniejsza się aż o ok. 90%. Sama gleba zyskuje status organicznej po upływie trzech lat przestrzegania restrykcyjnych norm. Jeśli chodzi o zużycie wody to bawełna organiczna również wypada korzystniej niż bawełna tradycyjna. Sposób uprawy bawełny organicznej jest w pełni bezpieczny dla środowiska i nie wpływa negatywnie na glebę oraz wodę.

POWÓD #2: komfortowa i dobra dla Twojej skóry

Tradycyjna bawełna wymaga dużej ilości chemikaliów. Nawet po wypraniu ubrania pozostałości szkodliwych substancji mogą w nim pozostać i powodować podrażnienia skóry oraz reakcje alergiczne.

Ekologiczna bawełna dzięki przyjaznym procesom produkcji nie jest alergiczna. Ubrania z bawełny organicznej są wolne od szkodliwych środków chemicznych. Nie zawierają one zanieczyszczeń w postaci substancji uznanych za niebezpieczne dla ludzkiego układu nerwowego (np. insektycydów: parathionu, diazinonu). Nie ma w nich również pozostałości metali ciężkich, substancji ropopochodnych czy formaldehydu, spotykanych w ubraniach z tradycyjnej bawełny.

POWÓD #3: ochrona zdrowia pracowników plantacji

Tradycyjna hodowla bawełny jest równoznaczna ze stosowaniem genetycznie zmodyfikowanych nasion (GMO). O uprawy dba się poprzez stosowanie chemikaliów. Trudno to sobie wyobrazić, ale w każdym roku nawet 20 tysięcy ludzi na świecie umiera z powodu zatrucia pestycydami używanymi przy uprawie bawełny konwencjonalnej.

Bawełna organiczna jest produkowana przy użyciu w pełni naturalnych nasion i dodatkowo nie stosuje się pestycydów ani innych szkodliwych chemikaliów przy jej uprawie. Szkodniki zabijane są z reguły przez pożyteczne owady, które są elementem ekosystemu upraw. W rezultacie proces uprawy jest znacznie bezpieczniejszy dla pracowników zaangażowanych w zbiór. Nie mają oni do czynienia z substancjami toksycznymi.

Zobacz koszulki tree rebel z bawełny organicznej

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.